Ekonomi

ABD’de üretici enflasyonu ağustos ayında beklentileri aştı

ABD’de tüketici enflasyonuna da yansıyan elektrik maliyetleri, üretici fiyatlarında da beklentilerin üzerinde artışlara neden oldu.

ABD’de üretici fiyatları, artan elektrik ve ulaşım maliyetlerinin etkisiyle Ağustos ayında bir yılı aşkın sürenin en hızlı artışını kaydetti.

Ağustos ayında ülkede üretici fiyatları endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi artışın yüzde 0,4 olması yönündeydi.

Ağustos ayında üretici fiyatlarının yıllık artışı yüzde 1,6 oldu. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 1,3 olarak belirlendi. Temmuz ayında yıllık üretici enflasyonu yüzde 0,8 olarak gerçekleşti.

Gıda ve elektrik hariç üretici fiyatları aylık bazda beklentiler doğrultusunda yüzde 0,2 arttı. Bu kalemdeki yıllık artış ise yüzde 2,2 ile beklentilere paralel gerçekleşti.

Perakende satışlar da beklentileri aştı

Enflasyon açısından kritik göstergelerden biri olarak kabul edilen perakende satışlarda da beklentilerin üzerinde bir performans gözlendi.

Perakende satışlarda aylık yüzde 0,6 artış kaydedildi. Beklenti artışın yüzde 0,1 olacağı yönündeydi. Otomobil ve akaryakıt hariç perakende satışlar ise düşüş beklentisine rağmen yüzde 0,2 arttı.

haberkeciborlu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu