Ekonomi

Reeskont faizine ilişkin düzenleme

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranları ve peşin işlemlerde uygulanacak faiz oranlarına ilişkin değişiklik yaptı.

Reeskont ve Avans İşlemlerinde Uygulanacak Faiz Oranlarının Belirlenmesine İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, vadesine en fazla 3 ay kalan senetler için reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranı yıllık yüzde 35,75 olarak belirlendi. Peşin işlemlerde uygulanacak faiz oranı yıllık yüzde 36,75 olarak belirlendi.

Reeskont; İskonto edilmiş yani bir fiyat karşılığında el değiştiren (indirim), bir fiyat karşılığında tekrar el değiştiren (reiskonto) değerleri ifade eder.

Bankacılık sektörünün geçici likidite ihtiyacının karşılanması amacıyla Merkez Bankası, ticari senet ve bankaların ihraç ettiği belgeleri reeskont için kabul edebilmektedir. Türkiye’de reeskont işlemine ilişkin tüm koşul ve kurallar Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir.

Merkez Bankası’nın bu işlemlere uyguladığı faize “reeskont faiz oranı” adı verilmektedir. Merkez Bankası reeskonta kabul edebileceği senetler karşılığında avans da verebilir.

Avans ödemesi karşılığında teminat olarak alınan bu senetler; Borsada kayıtlı ticari bono ve belgeler, devlet tahvili ve tahvilleri.

Merkez Bankası’nın 28 Eylül’de yaptığı değişiklikle vadesine en fazla 3 ay kalan senetler için reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranı yıllık yüzde 30,75 oldu. Peşin işlemlerde uygulanacak faiz oranı yıllık yüzde 31,75 olarak belirlendi.

kulp-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu