Yaşam

Depremin anılmadığı Berlin Film Festivali’ne Türk sinemacılardan tepki: Avrupa’ya yabancıyız

Antalya Altın Portakal Sinema Festivali yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu ve sanat yönetmeni Başak Emre, bu yıl 73.’sü düzenlenen Berlin Film Festivali’nde Maraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerle ilgili hiçbir şey söylenmemesine tepki gösterdi.

Variety’ye konuşan Ahmet Boyacıoğlu, festivalin açılış töreninde Türkiye ve sallantıyla ilgili bir şey olmadığını belirterek, “Festivalin açılışı Ukrayna ile başladı, Ukrayna ile bitti ve İran’dan bahsedildi. Türkiye ile pek ilgilenmiyor. Şu anda bir bakıma yabancıyız” dedi. Boyacıoğlu, festival seçkisinde sadece Burak Çevik’in “Unutma Biçimleri” adlı filminin yer aldığına ve Türk heyetinin bulunmadığına da dikkat çekti.

Başak Emre, “Ben buradayken deprem konuşularak bir toplantı başlamazsa özellikle moralim bozuluyor ve maalesef bu oluyor. Ayrıca sosyal medyadan da destek hissetmiyoruz” dedi.

Variety, Berlin Sinema Festivali’nde Türkiye’ye bağış çağrıları olduğunu ancak Türkiye’deki sinemacıların Berlinale ve Avrupa’daki diğer sinema festivallerinden yeterince destek göremediğini düşündüklerini bildirdi. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

baklanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu