Haber

“Balıkesir Kuzusu” populasyonunu artırmak için Sındırgı’da damızlık tesisi kuruldu

Lezzeti ile dikkat çeken coğrafi işaret tescilli kuzunun popülasyonunu artırmak ve üreticilere hibe sağlamak amacıyla Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde üreme merkezi kuruldu.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Dairesi Başkanlığı ve Sındırgı Belediyesi ilçede coğrafi tescilli “Balıkesir kuzusu” üretimini artırmak için çalışma başlattı.

Lezzeti ile büyük şehirlerdeki lüks restoranlardan yoğun talep gören “Balıkesir kuzusu” populasyonunu artırmak için İbirler Mahallesi’nde damızlık koyun üretim tesisi kuruldu.

11 bin 930 metrekare alan üzerine kurulan tesis 200 koyun ve 12 kuzu ile faaliyete geçti.

Çevre düzenlemesi devam eden tesis çevresindeki belediyeye ait arazilerde de hayvanların yem ihtiyacını karşılamak üzere ağaçlandırma yapılıyor.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, gazetecilere ilçede 80 bin küçükbaş hayvan olduğunu söyledi.

Balıkesir kuzusu üretimini artırmayı hedeflediklerini belirten Yavaş, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz gerçekten hayvancılığı ve tarımı ciddi anlamda destekliyor. Arıcılık, süt üretimi, yem ve silaj desteğinin yanı sıra şu anda çalışmalar yapılıyor. 5 ilçemizde yürütülen çalışmalarla Balıkesir kuzu sayısını artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu