Haber

Atatürk’ün Kırşehir’e gelişinin 103. yıl dönümü kutlandı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Heyet Başkanı olarak Kırşehir’e gelişinin 103. yıl dönümü kutlandı.

Cacabey Meydanı’nda düzenlenen törende Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara ve Kırşehir Belediye Başkan Yardımcısı Osman Uçar Atatürk Anıtı’na çelenk koydu, İstiklal Marşı söylendi ve saygı duruşunda bulunuldu.

Daha sonra protokol üyeleri ve Kılıçlı Köprü’de toplanan gençler, ellerinde Türk bayrakları ile Atatürk’ün 103 yıl önce kentte karşılandığı Gazi Parkı alanına yürüdü.

Vatandaşlar balkonlarından alkışlar eşliğinde yürüyüşe davul ve zurna eşliğinde takviye kuvvet verdi. Gazi Parkı’nda Zeybek ve Kırşehir yöresi halk oyunları gösterileri sunuldu ve Atatürk’ün Kırşehirli Gençlik Derneği’nin Anı Defteri’nde yazdığı “Kırşehirli Gençlerin Atatürk’e Cevabı” metni okundu.

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen kutlama programında konuşan Vali Buhara, Atatürk’ün Kırşehir’i ziyaretinin 103. yılını kutlamaktan onur ve gurur duyduğunu söyledi.

Atatürk’ün Sivas’tan Ankara’ya zor şartlar altında ve imkanların kısıtlı olduğu bir dönemde devam eden yolculuğunun Kırşehir’de yaklaşık 5 gün geçirdiğini hatırlatan Buhara, “Bu süreçte Kırşehirliler gerek Mucur’da, gerek Kırşehir’de, Kaman’da, “Kırşehir halkı, büyükleri, çocukları ve kadınları ile birlikte onu şevk ve heyecanla karşılıyor ve takviyeler yapıyor.”

Uçar, Kırşehir halkının o günlerin zorlu şartlarında büyük bir kararlılıkla, soğuk kış gününde birlik ruhuyla Atatürk’ü desteklediğini hatırlatarak, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yoldan asla vazgeçmeyeceklerini vurguladı. ve Cumhuriyetin değerleri.

Şiirlerin okunduğu programda tarih öğretmeni Temel Recai Yağmur, “Atatürk’ün Kırşehir’e Gelişi ve Kırşehir’in Milli Mücadeleye Katkıları” konulu konferans verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu