Haber

Adıyaman’da bin öğrenci çadır dersliklerde destek ve eğitim kurslarına başladı

Adıyaman’da bin öğrenci çadır dersliklerde destek ve eğitim kurslarına başladı

ADIYAMAN – Deprem felaketinin ardından dört ilçesinde eğitime başlayan Adıyaman’ın merkezinde YKS ve LGS öğrencilerine destek kursları açıldı, depremde hayatını kaybedenler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. .

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından orta yol verilen Adıyaman’da eğitim faaliyetleri, Çelikhan, Sincik, Gerger, Kahta ve Samsat ilçelerindeki 267 okulda 40 bin öğrenci ile başladı. Yıkımın en fazla olduğu merkez ilçede okullar açılmadı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın koordinasyonunda Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Destekleme ve Yetiştirme Kursları açıldı.

Adıyaman Beşpınar Kültür Eğitim ve Sosyal Destek Kampı’nda kurulan çadırlar öğrencileri ağırladı. Kamp alanında bulunan 60 çadırda bin öğrenci servislerle kamp alanına taşınıyor. Kamp alanında kurulan çadırlarda eğitim gören öğrenciler yine servislerle çadır veya konteyner kentlere götürülüyor. DYK kursları, Milli Eğitim Müdürü Ramazan Aşçı’nın açılış konuşması, depremde hayatını kaybedenler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı, ardından öğrenciler sınıflara girdi.

Öğrenciler, beyin sarsıntısı sonrası hiç ders çalışamadıklarını ve rakiplerinin kendilerinden bir adım önde olduğunu, bu kursların açılmasıyla aradaki farkı kapatmak için çalışacaklarını ifade ettiler.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, depremden en çok çocukların etkilendiğine dikkat çekerek, öğrencilerin okullarını özlediklerine dikkat çekti. Demircan yaptığı açıklamada, “Toplu olarak büyük bir üzüntü içindeyiz. Bugün itibariyle Adıyaman’ın birçok ilçesinde eğitime başlandı ancak en büyük hasar merkezde olduğu için 27 Mart’ta eğitim başlayamadı. Burada 1 aylık bir süreçte hazırlık yapıyorduk, “Öğrencilerimizi tek bir mekanda buluşturmak için hazırlıklar yaptık. Öğrencilerimizi servislerle taşıyoruz. Bizi mutlu eden ise eğitimin bir yerden başlayıp en dezavantajlı gruplar olan LGS ve YKS’ye hazırlanan öğrencilere verilmesi.”

lalapasaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu